Jak dbać o stopy? – praktyczny poradnik
Suchość skóry na stopach – opis choroby, objawy i profilaktyka
1. Opos choroby.
Suchość skóry objawia się z reguły łuszczeniem naskórka, pieczeniem, swędzeniem lub szorstkością skóry. Naskórek ma barwę żółtą, biało – żółtą, szaro – żółtą aż do brudnoszarej. Może przybierać obraz bolesnych pękających pięt. W skrajnych przypadkach pojawiają się rozpadliny dochodzące do skóry właściwej i prowadzące do niebezpiecznych stanów zapalnych a nawet krwawienia.
Suchość skóry można zaobserwować na pięcie, na palcach stóp i na zewnętrznej krawędzi stopy.
Czytaj dalej Suchość skóry na stopach – opis choroby, objawy i profilaktyka
Czy można zachować jędrną skórę na dłużej?
Proces starzenia się oraz prowadzony przez nas tryb życia odgrywają szczególną rolę w wyglądzie naszej skóry. Każdej z nas zależy na zachowaniu tak długo jak to możliwe młodego wyglądu skóry oraz jej elastyczności i jędrności.
Jak zachować jędrną skórę?
Suchość skóry
Skóra jest jednym z największych narządów ludzkiego ciała, pełniącym bardzo wiele ważnych dla całego organizmu funkcji. Utrzymuje między innymi optymalne nawilżenie i chroni organizm przed utratą wody, dzięki skutecznej barierze naskórkowej. Barierę tę tworzy tzw. płaszcz hydrolipidowy, będący naturalnym czynnikiem nawilżającym, oraz lipidy znajdujące się między komórkami naskórka. Jeśli bariera naskórkowa jest naruszona lub gdy utrata wody przez naskórek jest mniejsza od możliwości jego nawodnienia, pojawia się suchość skóry. Suchość skóry związana jest z obniżeniem wydzielania łoju, deficytem wody, a także niedoborem czynników wiążących i zatrzymujących wodę w skórze.
1. Przyczyny suchości skóry
Jak dbać o skórę?
Piękna skóra to marzenie każdej z nas. Niektóre kobiety mają gładką, jednolitą cerę niemal bez wysiłku, ale większość musi poświęcić skórze sporo uwagi, by wyglądała dobrze. Jednak nawet dobre geny nie wystarczą, jeśli kobieta zaniedbuje codzienną pielęgnację cery, pali papierosy i nieumiejętnie korzysta z kąpieli słonecznych. Złe nawyki powodują, że skóra jest wysuszona i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Natomiast niedostateczna pielęgnacja może przyczyniać się do problemów skórnych. O czym należy pamiętać, by mieć godną pozazdroszczenia skórę?
1. Czego unikać, by mieć ładną skórę?
Trening mięśni brzucha
Chcesz mieć płaski brzuch? Po pierwsze dieta. Bez niej nawet najbardziej intensywny trening nie sprawi, że nasz brzuch będzie płaski i umięśniony.
Poza tym w ćwiczeniach nie skupiaj się tylko na mięśniach zewnętrznych. Żeby mieć płaski brzuch trzeba wzmocnić mięśnie skośne (zewnętrzny i wewnętrzny) mięsień piamidowy, poprzeczny i prosty brzucha oraz mięsień pleców – czworoboczny lędźwiowy, one właśnie budują strukturę naszego brzucha. Jeśli już zdecydujesz się na treningi, nie ćwicz mięśni brzucha codziennie – one też potrzebują regeneracji.
I jeszcze jedno – jeśli jesteś w miarę szczupła, ale masz oponkę na brzuchu jej przyczyną może być niedostateczne wysypianie się. Jeśli śpisz mało, masz podwyższony poziom kortyzolu, hormony stresu, który powoduje odkładnie się tłuszczu w dolnej części brzucha.
Płaski brzuch możesz osiągnąć ćwicząc w domu – na początku 2, potem 3 lub 4 razy w tygodniu wykonuj po kolei poniższe ćwiczenia, które zaangażują do pracy wszystkie mięśnie brzucha.