Jaki mam typ cery?

  • Opublikowano 30 stycznia 2015 o godz. 18:39

Gładka skóra bez niedoskonałości to marzenie wielu osób. Najbliżej ideału jest tak zwana cera normalna, która nie jest ani nadmiernie wysuszona, ani tłusta. Niestety cera ta typowa jest jedynie dla dzieci. Bez względu na rodzaj cery, należy o nią dbać odpowiednimi preparatami. Jednak nie każdy potrafi określić swój rodzaj cery, co bywa problematyczne, zwłaszcza podczas zakupu środków do pielęgnacji skóry. Określenie rodzaju cery jest pomocne we właściwej jej pielęgnacji oraz ułatwia dostosowanie odpowiednich kremów, mydeł, płynów czy maseczek do twarzy. W typ poście postaram się pomóc wam rozpoznać rodzaje waszych cer.

Na szczęście, identyfikowanie rodzaju cery nie jest skomplikowane, a zastosowanie się do prostych wskazówek wystarczy, aby rozpoznać swój typ cery.

1. Rodzaje cery

Wyróżnia się pięć zasadniczych typów cery:

  • skóra normalna – gładka, zdrowo wyglądająca skóra bez niedoskonałości;
  • skóra sucha – brakuje jej nawilżenia i natłuszczenia, ponieważ gruczoły łojowe są mniej aktywne niż w przypadku skóry normalnej. Skóra sucha źle reaguje na działanie zewnętrznych czynników środowiskowych, takich jak silny wiatr i mróz, ponadto często się łuszczy i szybko pojawiają się na niej zmarszczki;
  • skóra tłusta – jej gruczoły łojowe są zbyt aktywne, a skórę cechuje obecność na jej powierzchni tłustej, połyskującej warstwy. Jej tekstura może być nierównomierna z powodu występowania niedoskonałości, takich jak krostki. Ma ona tendencje do zatykania się ujść mieszków włosowych, tzw. porów. To z kolei prowadzi do powstawania zaskórników, stanów zapalnych, a nawet trądziku;
  • skóra wrażliwa – łatwo ulega podrażnieniom. Typowa reakcja to swędzenie, pieczenie, szczypanie i otarcia. Niekiedy pojawiają się krostki;
  • skóra mieszana – część twarzy, tak zwana strefa T (czoło, nos, broda), jest tłusta, a policzki i okolice oczu są suche. Jest to najczęściej występujący rodzaj cery.

2. Jaki mam rodzaj cery?

Jak określić rodzaj cery? Jest to, wbrew pozorom, bardzo proste. Wystarczy umyć twarz beztłuszczowym płynem do mycia i po upływie godziny przyłożyć chusteczkę do twarzy. Jeśli na całej chusteczce widać tłusty ślad – twoja skóra jest tłusta. Jeżeli odbił się ślad w kształcie litery T – masz skórę mieszaną. Zaczerwienienie i podrażnienie skóry po umyciu to oznaka skóry wrażliwej, natomiast łuszczenie skóry wskazuje na cerę suchą. Brak tłustej warstwy oraz łuszczenia się skóry, a także gładka, jednolita skóra to cechy skóry normalnej.

Innym sposobem na określenie typu cery jest obserwacja jej wyglądu. Jeśli często pojawiają się wypryski na całej twarzy, oznacza to, że mamy  skórę tłustą bądź mieszaną. O cerze mieszanej świadczą krostki tylko w strefie T. Warto wiedzieć, jaki mamy rodzaj cery. W ten sposób łatwiej jest dobrać kosmetyki i środki do pielęgnacji skóry. Jeśli nie masz pewności co do typu swojej cery, możesz udać się do gabinetu kosmetycznego w celu profesjonalnego określenia jej rodzaju. Kosmetolog bada typ cery pod specjalną lampą Wooda. Promieniowanie świetlne uwidacznia miejsca na twarzy ze skłonnością do przetłuszczania się i łojotoku oraz miejsca przesuszone i wymagające nawilżenia.

Określenie typu cery zwykle nie wymaga specjalnych zabiegów i jest dość łatwe. Jednak gdy masz problemy z cerą, na twarzy pojawiają się zaczerwienienia, wypryski i inne zmiany skórne, a dobór właściwych preparatów do pielęgnacji cery sprawia Ci trudność – warto wówczas udać się do gabinetu kosmetycznego na badanie typu cery. Określenie rodzaju cery bardzo pomaga w doborze odpowiedniej pielęgnacji i ułatwia dostosowanie odpowiednich kremów, mydeł, płynów czy maseczek do twarzy.

Mam nadzieję, że pomogłam ;)

Dominika

Zostaw odpowiedź