Problem z tradzikiem? Są na to sposoby.

  • Opublikowano 27 lutego 2015 o godz. 16:01

Wygląd skóry wpływa na poczucie pewności siebie, samoocenę i komfort życia. Trądzik. Najogólniej mówiąc trądzik jest zjawiskiem przewlekłym, charakteryzującym się występowaniem zmian wypryskowo-łojotokowych. Jego objawem są zmiany skórne, takie jak: zaskórniki oraz “pryszcze”. Schorzenie pojawia się najczęściej na twarzy, ale może też występować na dekolcie, plecach i ramionach. Objawy te mogą nie tylko uprzykrzyć życie, ale nawet doprowadzić do depresji. Przez szereg lat zmiany na skórze uznawano za skutek uboczny dojrzewania. Były zmorą nastoletniej młodzieży. Teraz na wykwity skórne skarży się coraz więcej czterdziestolatek. Pojawiają się nawet po pięćdziesiątce. Jak sobie z nimi radzić? Istnieje kilka sposobów, z których warto skorzystać.

Sposoby na trądzik: regularne oczyszczanie zamiast antybiotykoterapii

Zda­niem dr Ur­szu­li Bru­mer z war­szaw­skiej klin­ki Dr Ur­szu­la Bru­mer Me­dy­cy­na Urody, wielu der­ma­to­lo­gów wal­czy z trą­dzi­kiem prze­pi­su­jąc pa­cjen­tom leki do­ust­ne. Tym­cza­sem leki te nie są obo­jęt­ne dla na­szych na­rzą­dów we­wnętrz­nych i mogą za­bu­rzać naszą wła­sną florę bak­te­ryj­ną oraz dzia­łać tok­sycz­nie na wą­tro­bę. Zatem le­cząc jedną przy­pa­dłość, mo­że­my na­ba­wić się innej, dużo po­waż­niej­szej. Po­nad­to u nie­któ­rych pa­cjen­tów le­czo­nych w ten spo­sób, do­cho­dzi po ja­kimś cza­sie do na­wro­tu scho­rze­nia.

-Wi­dzi­my wy­kwi­ty skór­ne na twa­rzy i chce­my się ich jak naj­szyb­ciej po­zbyć. To na­tu­ral­ne. Pa­mię­taj­my jed­nak, że le­cze­nie an­ty­bio­ty­ko­we jest ob­cią­ża­ją­ce dla ca­łe­go or­ga­ni­zmu i po­win­no być za­re­zer­wo­wa­ne tylko dla cięż­kich po­sta­ci trą­dzi­ku. Wcale nie jest trud­no o uszko­dze­nie wątro­by. A tę mamy tylko jedną – ostrze­ga dr Bru­mer.

Warto uświa­do­mić sobie rów­nież, że walka z trą­dzi­kiem wy­ma­ga dużo czasu, cier­pli­wo­ści oraz… re­gu­lar­no­ści. Naj­lep­szym pierw­szym kro­kiem do uzy­ska­nia pięk­nej, zdro­wej cery bę­dzie zatem co­dzien­ne oczysz­cza­nie twa­rzy i złusz­cza­nie na­skór­ka. Pre­pa­ra­ty, któ­rych bę­dzie­my uży­wać po­win­ny przy­wra­cać skó­rze wła­ści­we Ph i nie za­wie­rać dużej ilo­ści al­ko­ho­lu. Twarz na­le­ży prze­my­wać dwa razy dzien­nie mlecz­kiem lub żelem do cery trą­dzi­ko­wej, osu­sza­jąc de­li­kat­nie (bez po­cie­ra­nia) jed­no­ra­zo­wym ręcz­ni­kiem. Na­stęp­nie do­brze jest użyć to­ni­ku z ziół. Do tego raz w ty­go­dniu warto za­sto­so­wać pe­eling en­zy­ma­tycz­ny, a co­dzien­nie – rano i wie­czo­rem – de­li­kat­ny krem na­wil­ża­ją­cy do cery trą­dzi­ko­wej. Dzię­ki tej zda­wa­ło­by się oczy­wi­stej (acz nie za­wsze re­gu­lar­nie sto­so­wa­nej) pro­fi­lak­ty­ce mo­że­my unik­nąć no­wych wy­kwi­tów trą­dzi­ko­wych i zmniej­szyć na­si­le­nie już ist­nie­ją­cych.

Sposoby na trądzik: peelingi medyczne

Ko­lej­nym kro­kiem będą pe­elin­gi me­dycz­ne. Są nie tylko bar­dzo sku­tecz­ne, ale i da­ją­ce do­sko­na­łe efek­ty (ale rów­nież pod wa­run­kiem re­gu­lar­ne­go sto­so­wa­nia).

-Do­bie­ra­my je in­dy­wi­du­al­nie w za­leż­no­ści od po­trzeb pa­cjen­ta. No­wo­cze­sne pe­elin­gi są pre­pa­ra­ta­mi zło­żo­ny­mi i tak skom­po­no­wa­ny­mi, że oprócz złusz­cza­nia, mają rów­nież dzia­ła­nie se­bo­sta­stycz­ne (ha­mu­ją wy­dzie­la­nie łoju), prze­ciw­za­pal­ne, bak­te­rio­sta­tycz­ne oraz bak­te­rio­bój­cze. Nie­kie­dy zda­rza się, że po 2-3 pe­elin­gach stan skóry jest gor­szy. Dzie­je się tak, po­nie­waż szyb­ciej ujaw­nia­ją się zmia­ny ukry­te jesz­cze pod skórą, które bez pe­elin­gu i tak by się ujaw­ni­ły – ale nieco póź­niej. Nie na­le­ży się tym przej­mo­wać ani ab­so­lut­nie prze­ry­wać ku­ra­cji – mówi dr Bru­mer.

Wy­trwa­łość bę­dzie po­pła­cać, bo efek­ty są nie tylko za­do­wa­la­ją­ce, ale i po­pra­wia­ją­ce ogól­ne sa­mo­po­czu­cie i ja­kość życia pa­cjen­ta. Te­ra­pia pe­elin­ga­mi po­zwa­la osią­gnąć co naj­mniej dwa cele. Pierw­szym jest sku­tecz­ne le­cze­nie trą­dzi­ku bez uży­wa­nia an­ty­bio­ty­ków i ste­ry­dów. Dru­gim – po­pra­wa wy­glą­du skóry bez jej prze­su­sze­nia.  Warto jed­nak na­sta­wić się na dłu­go­trwa­łe le­cze­nie. Cała ku­ra­cja trwa około 5 mie­się­cy, pod­czas któ­rych wy­ko­nu­je się pe­elin­gi co ok. 2-3 ty­go­dnie. W efek­cie re­du­ku­je­my zmia­ny skór­ne, po­pra­wia­my ko­lo­ryt cery oraz ogra­ni­cza­my do mi­ni­mum ry­zy­ko po­wsta­wa­nia blizn po­trą­dzi­ko­wych. Do­raź­nie można za­sto­so­wać rów­nież le­cze­nie oso­czem bo­ga­to­płyt­ko­wym, które leczy stany za­pal­ne.

Sposoby na trądzik: dieta anty-trądzikowa

Trze­cim i ostat­nim kro­kiem ku zdro­wej cerze jest zmia­na diety. W końcu nie od dziś wia­do­mo, że to co jemy, ma wpływ na ogól­ny wy­gląd na­szej skóry. I choć nie mo­że­my ocze­ki­wać spek­ta­ku­lar­nych efek­tów od razu po od­mó­wie­niu sobie ulu­bio­nych chip­sów do wie­czor­ne­go filmu, to w dłuż­szej per­spek­ty­wie cza­so­wej sto­so­wa­nie zdro­wej diety znacz­nie zmniej­szy wy­stę­po­wa­nie trą­dzi­ku.

Osoby ma­ją­ce cerę trą­dzi­ko­wą po­win­ny przede wszyst­kim wy­łą­czyć z co­dzien­nej diety pi­kant­ne po­tra­wy oraz ogra­ni­czyć spo­ży­wa­nie soli (jak wy­ni­ka z badań, jej nad­miar we krwi po­bu­dza wy­dzie­la­nie gru­czo­łów ło­jo­wych oraz po­wo­du­je po­wsta­wa­nie za­skór­nia­ków). Oprócz pi­kant­nych po­traw, do “po­sił­ków za­ka­za­nych” za­li­cza­my też: wszel­kie fast foody, ko­lo­ro­we na­po­je ga­zo­wa­ne, sztucz­ne soki, chip­sy, cy­tru­sy, ma­jo­nez, cze­ko­la­dę, mocną her­ba­tę oraz kakao.

Co po­zo­sta­je na li­ście “po­sił­ków za­le­ca­nych”? Zda­niem dr Ur­szu­li Bru­mer będą to na pewno: owoce kra­jo­we, na­tu­ral­ne soki jed­no­dnio­we, po­tra­wy bo­ga­te w wi­ta­mi­nę A (szpi­nak, sa­ła­ta, szczy­pior, pa­pry­ka, mo­re­le, twa­róg) oraz wi­ta­mi­nę B (po­mi­do­ry, płat­ki owsia­ne, mar­chew, fa­so­la, jajka, agrest). Do diety warto włą­czyć rów­nież po­kar­my za­wie­ra­ją­ce tłusz­cze Ome­ga-3 (ryby mor­skie, olej lnia­ny, orze­chy wło­skie). Warto rów­nież spo­ży­wać duże ilo­ści zbóż (kasze, płat­ki i ro­śli­ny strącz­ko­we), które są źró­dłem dużej ilość makro i mi­kro­ele­men­tów oraz łatwo przy­swa­jal­ne­go biał­ka.

Powodzenia w walce z trądzikiem!

Dominika

Zostaw odpowiedź